Obok dużego wiecu w Bydgoszczy, środowiska Lewicy organizowały obchody majowego święta także w innych miastach. We Włocławku odbył się tradycyjny pochód mieszkańców przez miasto, wystąpienia liderów Lewicy i władz samorządowych pod pomnikami „Ludziom pracy” i „Pomnikiem Żołnierza Polskiego”, a także wspólne biesiadowanie na pikniku w ogrodach Pałacu Bursztynowego.
Lider włocławskiej Lewicy, niedawno wybrany na prezydenta miasta Krzysztof Kukucki, dzieli się takimi refleksjami w swoim profilu FB:
– 1 Maja – Święto Pracy, święto podkreślające walkę o prawa pracowników: godne wynagrodzenie, warunki pracy oraz czas pracy. Ten dzień jest dla nas szczególny również z innego powodu. To właśnie 20 lat temu, 1 maja 2004 roku Polska stała się pełnoprawnym członkiem Unii Europejskiej.
Właśnie te 20 lat temu wchodząc do wspólnoty marzyliśmy o lepszej przyszłości. Takiej, w której zacierane będą różnice pomiędzy ludźmi, każdy będzie miał stworzone warunki do rozwoju, osoby pracujące będą objęte systemem, który je zabezpieczy, a przedsiębiorcy otrzymają wsparcie, dzięki któremu będą mogli się rozwijać i tworzyć nowe miejsca pracy.
1 Maja to święto nas wszystkich. To właśnie w tym dniu powinniśmy oddać się kontemplacji i zastanowić nad tym, jak ważna jest dla nas wspólnota, praca na jej rzecz, ale przede wszystkim ludzie, którzy ją budują. To my jesteśmy odpowiedzialni za to, jak będzie wyglądać nasza przyszłość, jakie stworzymy warunki do aktywizacji, budowania kompetencji i podnoszenia kwalifikacji oraz do rozwoju.
Piotr Kowal – wybrany radnym na kolejną kadencję, kandydat KKW Lewicy do Parlamentu Europejskiego, na „jedynce” w Kujawsko-Pomorskiem, podzielił się swoimi odniesieniami do majowego święta:
– 1 maja to wyjątkowa data w kalendarzu. Z jednej strony Święto Pracy, które obchodzone od ponad wieku w wielu krajach świata upamiętnia walkę o prawa pracowników. Zaś z drugiej, na mocy Traktatu akcesyjnego, stanowi rocznicę przystąpienia Polski do Unii Europejskiej.
20 lat temu, otwierając się wspólnotę europejską oczekiwaliśmy zmian, nie tylko tych, które miały opierać się na działaniach infrastrukturalnych, ale przede wszystkim tych społecznych. Unia Europejska poprzez swoje działania w ramach systemu flexisecurity, w kontekście rynku pracy zapewnia bezpieczeństwo pracy wraz z elastycznością zatrudnienia. Jest to system, który podkreśla zarówno rolę pracownika, jak i pracodawcy, ale również zwiększa dostęp do edukacji, podnoszenia kwalifikacji oraz mobilność pracowników. System ten zapewnia również pracownikowi zabezpieczenie socjalne w przypadku utraty zatrudnienia.
Rolą Unii Europejskiej jest wyrównywanie dysproporcji. W ramach polityki spójności realizowane są programy wspierające osoby bezrobotne w zakresie podniesienia kwalifikacji i kompetencji, rozwijające umiejętności osób zatrudnionych, ale też dające możliwość rozwoju przedsiębiorstw, w których pracują. Naszą rolą, jako pełnoprawnych członków Wspólnoty jest to, aby kształtować te programy w taki sposób, żeby odpowiadały na realne potrzeby rynku pracy.
Polska w Unii Europejskiej potrzebuje reprezentacji, która w swoich działaniach dążyć będzie do wzmocnienia pozycji pracowników i osób poszukujących pracy przy jednoczesnym wsparciu przedsiębiorców, którzy tworzą miejsca pracy. Poglądy te stanowią filar Lewicy, ugrupowania otwartego na człowieka, na jego problemy i oczekiwania.
W swojej pracy zawsze kierowałem się sentencją: „Najważniejszy jest człowiek”. W tym szczególnym dniu nabiera ona jeszcze większego znaczenia. Unia Europejska to my, zwykli ludzie, pracodawcy i pracownicy. To właśnie my budujemy Wspólnotę, która wspiera, kształci i motywuje. Powinniśmy czuć się zobowiązani do tego, żeby dalej nad nią pracować gwarantując bezpieczeństwo pracowników, aktywizując osoby poszukujące pracy i dając możliwości do rozwoju przedsiębiorstw.
Dzisiaj, Lewica we Włocławku, podobnie jak w wielu miastach naszego kraju przemaszerowała ulicami miasta demonstrując swoje przywiązanie do wartości, którym wierna jest od dziesiątków lat.
Fot. uczestników
Opr. nim, 1 maja 2024 r.