Z inicjatywy przewodniczącego koła Nowej Lewicy w Szubinie Ignacego Pogodzińskiego zorganizowano spotkanie działaczy, członków i sympatyków Nowej Lewicy, struktur w Nakle nad Notecią, Kcyni, Szubinie, Sadkach i Mroczy. Spotkanie odbyło się w środę, 6 listopada w sali Muzeum Ziemi Szubińskiej.
Na zaproszenie organizatorów przybył do Szubina współprzewodniczący Kujawsko-Pomorskiej Rady Wojewódzkiej Nowej Lewicy Piotr Hemmerling, obecnie także I wicewojewoda kujawsko-pomorski oraz burmistrz Szubina Mariusz Piotrkowski i zastępca burmistrza Nakła Piotr Kalamon.
Tematem spotkania uczyniono omówienie i dyskusję o ogólnej sytuacji społeczno-politycznej w Polsce.
Wprowadzeniem do tematu było wystąpienie lidera Nowej Lewicy w regionie Piotra Hemmerlinga, który podkreślił, że sytuacja społeczno-polityczna w Polsce po ubiegłorocznych wyborach parlamentarnych jest złożona i dynamiczna. Obejmuje szeroką gamę problemów wewnętrznych i zewnętrznych, które mają znaczący wpływ na życie obywateli oraz pozycję kraju na arenie międzynarodowej.
Koalicja 15 Października podejmuje najważniejsze działania, które determinują społeczną ocenę funkcjonowania państwa. Do takich należy praca nad budżetem, w którym uwzględniono środki na rozwój budownictwa mieszkaniowego (podstawowy postulat lewicy), sfinansowanie procedury in vitro, sfinansowanie I etapu wdrożenia dużego projektu socjalnego Lewicy tzw. renty wdowiej, oczywiście utrzymano dotychczasowe świadczenia, jak 800+, 13. I 14. emeryturę itp. Znaczącym działaniem jest pomoc i środki na odbudowę infrastruktury miejscowości dotkniętych tegoroczną powodzią. Budżet należy jednak do trudnych, albowiem praktyka poprzedników u władzy, polegająca na wyprowadzaniu środków finansowych do zewnętrznych funduszy i zadłużanie państwa, uniemożliwia zaspokojenie niektórych ważnych potrzeb. Konsultacje budżetu trwają.
Znaczącym dokonaniem jest odblokowanie funduszy dla Polski z Krajowego Planu Odbudowy i przeznaczanie miliardów – dotacji i nisko oprocentowanych pożyczek na inwestycje lokalne (przykład z Brześcia Kujawskiego, pierwsza w regionie pożyczka z KPO).
W toku są obiecane w kampanii wyborczej rozliczenia przestępczych działań w strukturach nadzorowanych przez PiS (Fundusz Sprawiedliwości, dotacje dla organizacji wspierających PiS, prace sejmowych komisji śledczych). Trudnym przedsięwzięciem okazało się przywracanie praworządności, albowiem postępowanie zgodne z procedurami prawnymi jest blokowane i wydłuża czas zmian.
Parlament pracuje nad wieloma ważnymi dla spełnienia obietnic wyborczych tematami, jak np. związki partnerskie czy dekryminalizacja pomocnictwa w aborcji.
P. Hemmerling przywołał udział parlamentarzystów lewicy z województwa w kształtowaniu dużych rozwiązań legislacyjnych, jak np. ustawa o dochodach samorządów terytorialnych (Piotr Kowal), przekazana do konsultacji Strategia Cyfryzacji Polski (Krzysztof Gawkowski), korekta przebiegu trasy kolei dużych prędkości i rozpoczętej już budowy drogi ekspresowej S–10 (Stanisław Pawlak).
Dzień spotkania w Szubinie wypełniony był komentarzami o wyborze Donalda Trumpa na 47. prezydenta USA. P. Hemmerling zapewnił, że władze Polski gotowe są na współpracę z każdym prezydentem USA, bez względu na to z jakiego ugrupowania się wywodzi, albowiem USA są strategicznym państwem i partnerem dla bezpieczeństwa w Polsce i Europie oraz wobec wojny na Ukrainie.
Atmosferę polityczną w Polsce wypełniają także dywagacje na temat kandydatów na prezydenta Polski w przyszłorocznych wyborach. Lewica, zgodnie z ustaleniami Rady Krajowej Nowej Lewicy wystawi swojego kandydata/kandydatkę do I tury wyborów, a w drugiej turze poprze kandydata wywodzącego się z partii Koalicji 15 Października.
Goście spotkania w Szubinie odpowiadali na pytania zebranych, także w mniej oficjalnych rozmowach.
Z udziałem przewodniczącego RP Ignacego Pogodzińskiego i sekretarza powiatowego Nowej Lewicy w Nakle Macieja Maciejewskiego omówiono jeszcze sprawy organizacyjne partii w powiecie nakielskim.
Opr. nim, 6 listopada 2024 r.